English | Українська

Брак вакансій та низька заробітна плата: внутрішньо переміщені особи розповіли МОМ про проблеми з працевлаштуванням

Київ, 9 жовтня 2019

На шостому році вимушеного переміщення понад 60% ВПО, опитаних Міжнародною організацією з міграції (МОМ), зазначили, що їхнім основним джерелом доходу є заробітна плата, яку отримують вони або члени їхніх сімей. Станом на червень 2019 року, коли було проведено останнє опитування МОМ, 46% ВПО були працевлаштованими і більшість із них працювали на поточній роботі протягом року чи довше.

Частка безробітних ВПО, які шукали роботу, не перевищувала 7%, однак більше ніж половина з них не могли працевлаштуватися протягом 12 місяців і довше. Найчастіше згадуваними проблемами були брак вакансій загалом та/або їх невідповідність рівню кваліфікації, низька заробітна плата і незручний графік роботи. Серед безробітних ВПО, які шукали роботу та стикалися з труднощами, 10% зазначили, що мали досвід роботи без отримання очікуваної оплати або в умовах, значно гірших за обіцяні.

Останній раунд дослідження МОМ відбувся у квітні–червні за фінансування Бюро з питань населення, біженців та міграції Держдепартаменту США. Результати МОМ представила в Києві 9 жовтня спільно з Міністерством у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб та Міністерством соціальної політики України.

«Реінтеграція ВПО – одна із цілей нового уряду, – підкреслила Міністр у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Оксана Коляда. – Дослідження МОМ буде опорою для нашої роботи і допоможе визначити, яку підтримку та які послуги для ВПО ми маємо забезпечити найближчим часом».

Заступник міністра соціальної політики Сергій Ніжинський зазначив, що недостатня інтегрованість ВПО залишається викликом. «Розуміння проблем із зайнятістю та рівня безробіття є однією з вагомих передумов ефективної політики інтеграції, а також дадуть змогу протидіяти таким явищам як торгівля людьми та експлуатація уразливих внутрішньо переміщених осіб», – додав він.

Згідно з опитуванням МОМ, державна підтримка залишається другим найчастіше згадуваним джерелом доходів ВПО. Економічно неактивна частина серед ВПО становить 47% і представлена насамперед пенсіонерами (24%), особами, які виконують домашні роботи, доглядають за дітьми чи іншими членами сім’ї, а також включає студентів та людей з інвалідністю.

Середньомісячний дохід на одного члена домогосподарства ВПО збільшився з 2 667 грн станом на березень до 3 039 грн станом на червень 2019 року. Однак дохід ВПО все ще менший за середній дохід українських домогосподарств (4 895 грн) та фактичний прожитковий мінімум, розрахований Міністерством соціальної політики України (3 761 грн). Понад дві третини (69%) респондентів зазначили, що не можуть покрити несподівані витрати, використовуючи власні ресурси, і лише 11% повідомили, що мають достатньо коштів для задоволення основних та інших потреб і можуть робити заощадження.

МОМ із березня 2016 року проводить регулярні опитування щодо становища ВПО в Україні.. Дослідження представляє інтегровані дані, зібрані в ході опитувань, проведених методами особистих і телефонних інтерв'ю з ВПО, із ВПО, які повернулися на ТНКУ, ключовими інформантами та особами, які перетинають лінію розмежування, а також під час дискусій на фокус-групах. В останньому, 14-му раунді, проведеному у квітні–червні 2019 року, усього було опитано 2 401 респондента шляхом особистого інтерв’ю та 4 073 — по телефону.

 

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості