English | Українська

Дослідження МОМ засвідчило зростання гуманітарних потреб на сході України

29 листопада 2017

Гуманітарні потреби людей, постраждалих внаслідок конфлікту в Україні, і тих, хто повертається на території, непідконтрольні уряду, зростають. Багато громад залишаються відрізаними від ринків, соціальних послуг, житла та можливостей працевлаштування. За даними останнього раунду Національної системи моніторингу – опитування щодо ситуації внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні, проведеного Міжнародною організацією з міграції (МОМ) – Агентством ООН із питань міграції за фінансування Європейського Союзу, кількість ВПО, які повертаються на непідконтрольні території, зростає*.

Через три з половиною роки конфлікту 16% респондентів, опитаних у вересні, заявили, що вони повернулися до своїх попередніх місць проживання, що на три відсотки більше у порівнянні з попереднім опитуванням, проведеним у червні 2017 року. Переважна більшість тих, хто повернувся (70%), головною причиною повернення називають наявність власного майна на непідконтрольній території та відсутність потреби сплачувати за оренду житла. Більше половини ВПО, які повернулися, старші за 60 років, а 61% залежать від пенсійних виплат як головного джерела доходу, що посилює їхню уразливість, оскільки пенсія прив’язана до їхнього статусу ВПО, а також до проживання на території, що контролюється Урядом України.

 

Згідно з попередніми звітами Національної системи моніторингу, вартість оренди житла і раніше була перешкодою для інтеграції ВПО і підштовхувала їх до повернення у попередні місця проживання. Попри зростання середнього місячного доходу до 2340 грн. із розрахунку на одного члена домогосподарства ВПО, він все одно залишається суттєво нижчим за прожитковий мінімум у 3035 грн., встановлений Міністерством соціальної політики України у липні 2017 року. Частими також були відповіді респондентів про те, що нестача можливостей для працевлаштування на контрольованій урядом території стала причиною для прийняття родиною рішення повернутися на непідконтрольну територію.

Відповідаючи на запитання про самооцінку свого фінансового становища, 60% опитаних осіб, що повернулися на непідконтрольну територію, повідомили, що їхніх коштів вистачає тільки на харчування; це більша частка у порівнянні з ВПО на контрольованій території, де відповідний показник становить 38%. «Зважаючи на виклики з доступом для постачання гуманітарної допомоги на території, непідконтрольні Уряду України, надання допомоги найуразливішим мешканцям сходу України залишається дуже важливим питанням», – сказав Голова Представництва МОМ в Україні д-р Томас Лотар Вайс. У ситуації, коли 85% ВПО, що повернулися, планують залишатися на непідконтрольній території протягом принаймні наступних трьох місяців, їхні потреби тільки продовжуватимуть зростати.

«Від початку конфлікту МОМ надала допомогу близько 200 тисячам ВПО та осіб, які постраждали від наслідків конфлікту. Маючи у своєму розпорядженні ґрунтовне дослідження, а саме звіт Національної системи моніторингу ситуації з ВПО, а також бачачи становище наших бенефіціарів на власні очі, МОМ продовжуватиме надавати гуманітарну допомогу і підтримку із відновленням для найбільш уразливих мешканців східної України, особливо тим, хто проживає поблизу лінії розмежування», – додав д-р Вайс.

*Із березня 2016 року МОМ регулярно проводить моніторинг ситуації ВПО в Україні. В останньому раунді, проведеному у вересні 2017 року, було опитано 1025 ВПО методом особистого інтервю. Ще 4204 переселенців, зареєстрованих Міністерством соціальної політики України, були опитані телефоном по всій країні.

За детальнішою інформацією звертайтеся до менеджера з комунікацій Представництва МОМ в Україні Варвари Жлуктенко (044 568 50 15, vzhluktenko@iom.int).

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості