English | Українська

Генеральний директор МОМ закликає рятувати життя мігрантів

18 грудня 2014

У Міжнародний день мігранта Генеральний директор МОМ Вільям Лейсі Свінг закликав негайно вжити заходів із порятунку життів мігрантів та наступу на організаторів незаконного перевезення людей, які наживаються на чужому відчаї.

Дані МОМ засвідчують, що кількість мігрантів, які гинуть під час небезпечних подорожей у сподіванні на краще майбутнє, дедалі зростає.

Майже 5 000 мігрантів (4 868) загинули цього року в морі, далеких пустелях чи горах. Це робить 2014 рік найсмертоноснішим за всі роки, відколи ведеться така статистика. У порівнянні з минулим роком кількість загиблих збільшилася вдвічі.

Найбільше мігрантів загинули у Середземному морі: понад 3 000 потонули, намагаючись перепливти його на непридатних човнах. Понад 540 мігрантів загинули у Бенгальській затоці, і принаймні 307 померли, намагаючись перетнути суходільний кордон між Мексикою та США.

«Ми повинні звернути увагу на чинники розпачливої міграції, – зазначає пан Свінг. – Потрібно більше політичного лідерства та мужності, аби подолати тривожне зростання ксенофобії».

Генеральний директор МОМ перелічив три пріоритети із захисту вразливих мігрантів та зменшення кількості смертей: порятунок життів, боротьба з чинниками неврегульованої міграції та партнерство заради ефективних дій.

«Усі країни мають міжнародне зобов’язання рятувати життя тих, хто шукає допомоги. Рятівні операції повинні тривати у міжнародних водах Середземного моря. Чинна операція «Тритон» охоплює надто малу територію», – зазначив пан Свінг.

МОМ стурбована, що кількість смертей у морі може зрости, якщо Євросоюз не розпочне комплексної та добре оснащеної рятівної операції у Середземномор’ї на заміну припиненої наразі італійської операції Mare Nostrum.

Країни світу також повинні ухвалити закони для наступу на організаторів незаконного перевезення, а не на самих неврегульованих мігрантів, заявив Генеральний директор МОМ.

«Потрібно декриміналізувати неврегульованих мігрантів, аби вони могли повідомляти правоохоронним органам про організаторів незаконного перевезення, що сприятиме боротьбі з транскордонною організованою злочинністю», – каже Вільям Лейсі Свінг.

Із 33,3 мільйонами вимушених переселенців та 16,7 мільйонами біженців, кількість людей, які були змушені залишити свої домівки через насилля та конфлікти, є найвищою з часів Другої світової війни.

Безпрецедентна кількість спричинених людьми криз, включно із Сирією, Іраком, Лівією, Центрально-Африканською Республікою та Південним Суданом; вплив лихоманки ебола на економіку Західної Африки; зміна клімату та природні лиха – це фактори, які сьогодні спричиняють міграцію і потребують реагування.

Замість «міграції розпачу», МОМ хотіла би бачити кращий доступ до безпечної, врегульованої міграції. Це включає підтримку співпраці у сфері трудової міграції та возз’єднання родин, надання чіткої інформації про ризики неврегульованої міграції та підтримку розвитку громад і створення робочих місць у країнах походження мігрантів.

Близько 232 мільйонів людей сьогодні є міжнародними мігрантами. Тоді як абсолютна кількість мігрантів зросла, їх доля у загальному населенні світу стабільно залишається на рівні близько 3%.

«Міграція не лише невідворотна, вона також необхідна та бажана, – вважає Вільям Лейсі Свінг. – Суспільства на півночі старіють, тоді як на півдні зростає кількість молоді. Підйом анти-мігрантських настроїв є жорстокою іронією в часи, коли суспільства, що старіють, потребують поповнення трудових ресурсів за рахунок міграції».

«Міжнародна спільнота повинна разом працювати на тим, щоб змінити сучасну історію міграції на більш позитивну, фокусуючись на внеску мігрантів у розвиток країн призначення, та великому значення грошових переказів мігрантів для країн їх походження», – додає Генеральний директор МОМ.

Більше інформації: http://mmp.iom.int/migrantsday

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості