English | Українська

Кузня нових бізнес-ідей

Вадим, Павло та Віктор* їхали до Росії сезонними робітниками на будівництво. Вони не мали особливого вибору: можливостей для працевлаштування в їхньому регіоні небагато, а реальні зарплати низькі. «Від друзів та знайомих, які виїжджали на заробітки за кордон, ми чули багато успішних історій, тож вирішили й собі спробувати», — розповідає Віктор. У пошуках роботи скористалися послугами посередника, і вже за кілька тижнів чоловіки мчали потягом до Москви, де їм обіцяли роботу за контрактом, із пристойною зарплатою та оплаченим житлом поблизу будівельного майданчика. «Як тільки ми прибули, нас завезли до передмістя Москви, де, разом з іншими бранцями, нас змушували будувати котеджі — під постійним наглядом і зовсім без оплати», — згадує Павло. Сім місяців чоловіки провели в жалюгідних умовах, а коли від тяжкого 12-годинного дня почало здавати здоров’я, їх просто вивезли на залізничну станцію і там залишили.

Невдовзі після повернення в Україну Вадим, Павло та Віктор дізналися про НУО «Відродження нації», яка є одним із регіональних партнерів МОМ. За фінансування від Міністерства закордонних справ Норвегії, МОМ та «Відродження нації» надали постраждалим чоловікам кваліфіковану допомогу з реінтеграції в суспільство. Після психосоціальної реабілітації та консультацій Вадима, Павла та Віктора залучили до Програми зі зміцнення економічного потенціалу, яка включає тренінги у сфері бізнесу та кар’єрного розвитку, а також гранти на власну справу для тих, хто розробить і успішно захистить свій бізнес-план. «Тренінг — це місце, де зустрічаються люди різних професій, з різними життєвими історіями. Ця яскрава атмосфера заохочувала нас ділитися досвідом, спільно розробляти бізнес-ідеї та здобувати нові знання», — згадує Павло.

Тренінг МОМ зі зміцнення економічного потенціалу для постраждалих від торгівлі людьми — це п’ятиденний захід, що допомагає учасникам розібратися в багатьох темах, серед яких розроблення бізнес-планів, маркетинг та управління фінансами. Тренінг передбачає різні індивідуальні й групові форми роботи: презентації, бізнес-ігри, відкриті дискусії. «Важливою, найбільш надихаючою частиною тренінгу стала зустріч із людьми, які вже отримали гранти від МОМ. Вони поділилися своїми історіями, відповіли на наші запитання — і ми теж сповнилися рішучістю й бажанням діяти», — каже Віктор.

Після тренінгу Вадим, Павло та Віктор разом розробили детальний бізнес-план із відкриття кузні у їхньому рідному районі та презентували  ідею комісії, що проводить фінальний відбір. Вони перемогли в конкурсі й отримали мікрогрант, який дозволив їм закупити для майстерні все необхідне устаткування: зварювальні апарати, пневматичний молот, компресори, пульверизатори, інший ручний та автоматичний інструмент, а також подбати про безпеку праці, обладнавши кузню вентиляційною системою. Зараз кузня виробляє металеві огорожі, віконні ґрати, сходи, рекламні стенди та великий асортимент декоративних виробів. «Замовлень все більшає, ми вже відчуваємо, що потрібно розширювати бізнес і наймати нових співробітників», — розповідає Павло. Майстерня здобуває популярність навіть за межами громади. Одне з останніх замовлень надійшло від місцевої влади, і тепер у кузні виготовлятимуть декоративну огорожу для центральної міської площі.

З 2000 року Представництво МОМ в Україні надало понад 14 000 постраждалим від торгівлі людьми комплексну підтримку з реінтеграції, яка включає юридичну й медичну допомогу, психосоціальне консультування, допомогу родинам, професійну підготовку, а також інші види реабілітації, залежно від індивідуальних потреб постраждалих. Бенефіціарами Програми МОМ зі зміцнення економічного потенціалу стали близько 900 колишніх постраждалих від торгівлі людьми, що допомогло створити сотні нових робочих місць і сплатити десятки тисяч гривень податків у місцеві бюджети.

Імена змінено для захисту приватності

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості