English | Українська

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ МІГРАНТА 2018

Антоніу Віторіну, Генеральний директор Міжнародної організації з міграції (МОМ)

 

Міграція є важливим питанням нашої доби. Міграція з гідністю (#WithDignity) — тема цьогорічного Міжнародного дня мігранта, який ми відзначаємо 18 грудня.

Гідність — це суть нашої місії. Гідне ставлення до мігрантів є фундаментальною вимогою, що передує будь-якій діяльності в царині міграції — питання, яке не дає спокою в цей неспокійний для світової спільноти час. Від цього питання залежить наше майбутнє. І наше теперішнє також.

Я новачок у Міжнародній організації з міграції, мене обрали на керівну посаду в цій одній з найстарших і найефективніших міжнародних організацій нещодавно. А от сама міграція — стара як людство. І це означає, що й МОМ, якій зараз 67 років, — також відносно новачок.

Ми всі сьогодні є представниками виду, що мігрує. Сотні мільйонів з нас є, у широкому сенсі цього слова, мігрантами. Тому нам ще багато треба зробити. І багато чого навчитися. Але спочатку йде гідність. І передусім — гідність обирати.

Міграція — рушійна сила для гідності, бо саме міграція дозволяє людям обирати, як уберегти і захистити своє життя, отримати освіту чи звільнити себе. Міграція дозволяє мільйонам людей обирати приналежність замість ізоляції, дію замість бездіяльності, надію замість страху і процвітання замість бідності.

Ми маємо віддати належне такому вибору й поважати його. Поважати — значить ставитися до тих, хто робить цей вибір, гідно.

Вибір є і в нас: на надії мігрантів відповідати прийняттям, а на їхні прагнення — новими можливостями. Вітати мігрантів, а не відштовхувати їх.

Ми також маємо поважати і дослухатися до тих, хто побоявся тих змін, які вносить у життя міграція. Виправдані ці страхи чи ні — вони є. Вони справжні і заслуговують на гідне ставлення.

І якщо ми не дамо всім громадянам упевненість у тому, що їхній вибір заслуговує на повагу, ми ризикуємо втратити справжні можливості для прогресу. Міграція дає всім нам вибір: захочемо ми згуртовуватися з нашими новими сусідами чи ні.

Трохи раніше цього місяця, 10 грудня, у Марокко переважною більшістю держав — членів ООН було ухвалено Глобальний договір про безпечну, впорядковану та врегульовану міграцію. Глобальний договір є важливим кроком назустріч гідності для всіх, назустріч збалансованому дискурсу і широкій співпраці у сфері міграції.

Глобальний договір тримає делікатний баланс між суверенністю держав і безпекою та гідністю для кожної особи.

І відзначаючи щорічний Міжнародний день мігранта, заснований ООН, ми правильно зробимо, якщо знову згадаємо про цей баланс і про те, що ці дві сторони не суперечливі. Вони доповнюють одна одну.

Глобальний договір наголошує, що всім державам необхідна впорядкована міграція, і жодна з держав не може цього досягти сама по собі. Міграція вимагає співпраці на всіх рівнях.

Генеральна Асамблея ООН проголосила 18 грудня Міжнародним днем мігранта у 2000 році. Того ж року в щорічному Світовому звіті про міграцію МОМ заявила, що понад 150 мільйонів міжнародних мігрантів зустріли нове тисячоліття поза країнами свого народження.

Відтоді минуло вісімнадцять років, а мобільність чоловіків, жінок та дітей продовжує зростати. Ще 40 мільйонів людей сьогодні є внутрішньо переміщеними особами внаслідок конфліктів, і щороку мільйони людей (тільки за 2017 рік це 18,8 мільйона) вимушені покидати свої домівки через зміну клімату та природні катастрофи.

Для багатьох людей міграція означає величезні ризики.

Дані МОМ свідчать, що у 2018 році близько 3 400 мігрантів і біженців втратили життя по всьому світу. Більшість загинули, намагаючись морем дістатися європейських берегів, багато з них померли, коли перетинали пустелі або продиралися крізь джунглі, прагнучи безпечно перейти через кордон подалі від офіційних пунктів перетину. Щодня у звітах МОМ ми бачимо нові цифри. Ця статистика — сором для нас.

МОМ знову і знову стверджує, що міграція — це рушій прогресу й розвитку. І не тільки для тих, хто мігрує, а й також для країн транзиту і особливо для приймаючих громад у країнах призначення.

Ми закликаємо берегти людські життя. Це стане можливим, коли ми зробимо міграцію впорядкованою, врегулюваною та гідною для всіх.

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості