English | Українська

МОМ ПОБУДУЄ СУЧАСНЕ ЖИТЛО ДЛЯ 1 500 ПОСТРАЖДАЛИХ ВІД КОНФЛІКТУ ЛЮДЕЙ У КРАМАТОРСЬКУ ТА СЄВЄРОДОНЕЦЬКУ

15 вересня 2020

Понад 1500 людей, що зазнали наслідків конфлікту, у Краматорську (Донецька область) та Сєвєродонецьку (Луганська область) за кілька років зможуть переїхати до нових квартир. Проєкт, офіційно презентований у Києві 15 вересня, фінансується урядом Німеччини через Банк розвитку KfW та реалізується Міжнародною організацією з міграції (МОМ) у співпраці з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міською радою Краматорська та Цивільно-військовою адміністрацією Сєвєродонецька. Проєкт триватиме п’ять років, а його загальний бюджет — 22,1 млн євро.

МОМ побудує та відремонтує житло для понад 500 родин: 80% з них становитимуть ВПО, а 20% — місцеві мешканці Краматорська та Сєвєродонецька. Міста для реалізації проєкту були обрані через велику кількість у них ВПО (50 000 та 40 000 людей відповідно, згідно з офіційними даними).

Нові помешкання надаватимуться за помірну орендну плату. Бенефіціари також сплачуватимуть за комунальні послуги.

«Заходи, що випливають із глибокого розуміння та визнання довгострокового впливу тривалого переміщення, мають доповнити поточну роботу в галузі гуманітарної допомоги й відновлення заради гідного майбутнього та процвітання постраждалих від конфлікту громад, — сказав Ан Нгуєн, Голова Представництва МОМ в Україні. — Результати останнього опитування МОМ свідчать, що лише 11% ВПО в Україні зараз мешкають у власному житлі. Близько 60% ВПО вже понад шість років орендують помешкання, тимчасом як ще 17% живуть у родичів або приймаючих сімей. Місцевим громадам, які приймають ВПО, усе ще потрібна додаткова підтримка: від розвитку інфраструктури та економічного потенціалу — до соціального згуртування».


Будівництво нових багатоквартирних будинків у рамках проєкту стане суттєвим стимулом для розвитку Краматорська та Сєвєродонецька та важливим соціально-економічним сигналом для всього регіону. Будуть дотримані високі стандарти будівництва, включаючи енергоефективність та охорону навколишнього середовища.

«Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України сприяє впровадженню нових моделей забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб. Міністерство зацікавлене у проєкті МОМ та KfW і готове виступити його координатором. Із цією метою при Міністерстві буде створено наглядову раду за участі всіх зацікавлених сторін. Тому ми можемо сказати, що вже з завтрашнього дня починаються перші кроки з реалізації цього проєкту», —  зазначив Давид Макар’ян, заступник Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Представники місцевої влади Краматорська та Сєвєродонецька зазначили про гостру необхідність проєкту для їхніх міст. 

Андрій Панков, міський голова Краматорська: «Місто Краматорськ налічує 189 тис. мешканців, і близько 49 тис. з них, за офіційними даними, є внутрішньо переміщеними особами. Отже, ви уявляєте, яким значним сьогодні є навантаження на інфраструктуру міста? Це і медичне обслуговування, і навчання в школах та в дитсадках. Однак є й позитивні моменти. У зв’язку з усіма цими подіями до нашого міста переїхало багато кваліфікованих фахівців, особливо медиків та освітян. До того ж сфера малого та середнього бізнесу отримала друге народження. Протягом усіх цих років ми в Краматорську робимо якнайбільше для переселенців: надаємо їм місця в гуртожитках, шукаємо способи забезпечити їх житлом із житлового фонду Краматорська. На превеликий жаль, інфраструктура Краматорська не була розрахована на те, що ми опинимося в цій ситуації, і в житловому фонді міста немає стільки вільного житла. Тому ми дуже раді співпраці».


 

Олександр Стрюк, Голова Військово-цивільної адміністрації м. Сєверодонецька: «Сєвєродонецьк, як і Краматорськ, несе дуже велике соціальне навантаження у зв’язку з перебуванням внутрішньо переміщених осіб. Житловий фонд наших міст застарілий, і протягом останнього десятиріччя у нас будувалося вкрай мало. Військово-цивільна адміністрація м. Сєверодонецька докладатиме всіх зусиль до реалізації цього проєкту, адже він для нас надзвичайно важливий і вирішить багато життєвих проблем нашого населення. І оскільки ми говоримо саме про доступне житло, то проєкт відкриє абсолютно новий напрям у житлових програмах».

 

Віталій Шмеріга, старший координатор проєктів Німецького банку розвитку KfW в Україні, повідомих присутніх, що ініціатором нового проєкту є Федеральне міністерство економічної співпраці та розвитку Німеччини, а сам проєкт схвалено урядами Німеччини та України.


«Наразі Уряд Федеративної республіки Німеччина через банк розвитку KfW фінансує в Україні цілу низку проєктів, які стосуються внутрішньо переміщених осіб. Головна увага в цих проєктах зазвичай приділяється покращенню житлових умов, адже це питання є одним з найактуальніших, найболючіших для ВПО. Нам особливо приємно, що Міжнародна організація з міграції висловила свою зацікавленість у реалізації цього проєкту, бо ми, банк KfW, маємо в Україні великий досвід успішної співпраці з МОМ – і саме в контексті тих проєктів, які стосувалися підтримки внутрішньо переміщених осіб. Тож виходячи з попереднього досвіду, ми не маємо жодного сумніву, що цей проєкт буде реалізовано з дотриманням найкращих європейських та світових практик», —  заявив пан Шмеріга.

 

Міжнародна організація з міграції (МОМ) працює в Україні з 1996 року, а з 2014 року вона розширила масштаби надання допомоги. МОМ підтримала понад 514 000 вразливих переселенців і людей, які зазнали наслідків конфлікту, у 24 областях України, надавши їм гуманітарну допомогу, гранти на розвиток власної справи, а також створивши можливості для розвитку громад та соціального згуртування.

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості