English | Українська

МОМ поділяє стурбованість європейських експертів із протидії торгівлі людьми щодо ситуації з вимушеними переселенцямив в Україні

Група  експертів  із  протидії торгівлі людьми (GRETA) висловлює глибоку стурбованість негативним впливом поточної кризи в Україні боротьбу з сучасним рабством, а також зростанням кількості вимушених переселенців, зокрема жінок, дітей та людей із особливими потребами, які є вразливою групою в контексті торгівлі людьми. Про це ідеться в нещодавно оприлюдненій доповіді GRETA.

За даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій, близько 300 000 особам зі сходу України та Криму довелося шукати протулку в інших регіонах країни. Близько третини з них є неповнолітніми, приблизно 13 відсотків – особи похилого віку та люди з особливими потребами. МОМ надає допомогу найбільш уразливим категоріям переміщених осіб в шести областях України (Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Вінницькій, Хмельницькій та Івано-Франківській) через партнерські неурядові організації та у співпраці з організаціями системи ООН в Україні і з представниками місцевої влади. Станом на кінець вересня, близько 2000 переміщених осіб (понад 80% із них жінки та діти) отримали допомогу у формі товарів широкого вжитку, а також психосоціальну допомогу, ліки та інше сприяння від Представництва МОМ в Україні. Ця робота також включала компонент запобігання торгівлі людьми, оскільки неурядові організації, які допомагають переселенцям, є давніми партнерами програми МОМ із боротьби з сучасним рабством.

GRETA, що складається з 15 незалежних експертів, відслідковує, як країни-учасниці Конвенції Ради Європи «Про заходи щодо протидії торгівлі людьми» реалізують зобов’язання, взяті на себе у відповідності з документом. Конвенція є юридично зобов’язуючим документом, ухваленим Комітетом Міністрів Ради Європи у 2005 році, в Україні ж вона набула чинності в березні 2011 року. У своїй першій доповіді про ситуацію в Україні, до підготовки якої було залучено й МОМ, GRETA привітала кроки, здійснені українською владою для подолання сучасного рабства, включно з прийняттям повноцінного закону про протидію торгівлі людьми, встановлення формальної процедури виявлення та звернення по допомогу з боку постраждалих від торгівлі людьми, а також створення спеціалізованих підрозділів системи внутрішніх справ і координаційних структур у цій сфері на центральному та місцевому рівнях.

Водночас, GRETA відзначає, що необхідно вжити додаткових заходів для підвищення обізнаності громадськості з питань торгівлі людьми для викорінення причин цього явища. У доповіді також привертається увага до необхідності вжиття заходів щодо таких нових тенденцій, як збільшення масштабів торгівлі людьми з метою трудової експлуатації, внутрішня торгівля людьми, а також торгівля іноземними громадянами в Україні. Крім своїх застережень щодо становища переміщених осіб, GRETA зазначає, що складна економічна ситуація в країні і нестача робочих місць підвищують вразливість сільського населення до сучасного рабства.

З 2000 року Представництво МОМ в Україні виявило і надало допомогу 10 500 постраждалим від торгівлі людьми. У січні-червні 2014 року МОМ надала допомогу 425 постраждалим, які зазнали трудової та сексуальної експлуатації в дев’ятьох різних країнах, включаючи Україну. Російська Федерація залишається основною країною призначення торгівлі людьми з України: 84% постраждалих осіб, які звернулися до МОМ у 2014 році, повернулися саме з цієї держави. Європейський Союз є другим за масштабом місцем призначення торгівлі людьми: 13% постраждалих повернулися з країн-членів ЄС (Польщі, Німеччини та Словаччини – у 2014 році ). Більшість постраждалих осіб, які звернулися по допомогу МОМ у першій половині поточного року, зазнали трудової експлуатації (88,5%), що є постійним явищем для останніх трьох років. Серед виявлених постраждалих переважають чоловіки, що також є стабільною тенденцією (56% у 2014 р.).

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості