English | Українська

МОМ ПРЕЗЕНТУВАЛА НОВУ ПУБЛІКАЦІЮ, ЩО ДОПОМОЖЕ КАРАТИ ТОРГІВЦІВ ЛЮДЬМИ

Київ, 5 жовтня 2018

 

Міжнародна організація з міграції (МОМ), Агентство ООН з питань міграції, презентувала нову публікацію, що покликана вдосконалити наявні практики судового провадження у справах торгівлі людьми в Україні.

Протягом 20 років – з 1998 року і до сьогодні, Програма протидії торгівлі людьми Представництва МОМ в Україні, співпрацюючи з Урядом України та громадянським суспільством, надала комплексну допомогу майже      15 000 постраждалим від торгівлі людьми. Незважаючи на значні досягнення Уряду України у сфері боротьби з сучасним рабством, існують певні системні виклики, над вирішенням яких ще потрібно працювати. За перше півріччя 2018 року МВС України зареєструвало 186 випадків торгівлі людьми, проте кількість відповідних вироків за кримінальними справами за ст.149 за цей же період становлять лише 19.

«МОМ висловлює подяку всім організаціям та особам, які консолідують зусилля задля боротьби з сучасним рабством на національному та місцевому рівнях – соціальним службам, неурядовим організаціям, працівникам кримінального правосуддя за виявлення, перенаправлення та допомогу постраждалим, а також покарання винних осіб», –  зазначив Голова Представництва МОМ в Україні д-р Томас Лотар Вайс. «МОМ готова і надалі надавати всебічну підтримку зміцнення потенціалу системи кримінального правосуддя в Україні, включаючи міліцію, слідчих, прокурорів та судову систему».

Розуміючи складність питання судового переслідування злочинів, пов'язаних з торгівлею людьми, МОМ залучила провідних судових експертів до розробки «Аналізу судової практики з питань застосування законодавства України щодо протидії торгівлі людьми». Дане дослідження та видання здійснене завдяки фінінсуванню Міністерства міжнародних справ Канади та Міністерства закордонних справ Норвегії.

Під час презентації проф. Любомир Нікифоряк, суддя Апеляційного суду Донецької області, і пані Надія Стефанів, суддя Верховного Суду України, підкреслили, що в ході судового процесу найбільше труднощів виникає з правильною кваліфікацією злочину торгівлі людьми та розробкою ефективної доказової бази для винесення обґрунтованого та мотивованого вироку. Відповідно до українського законодавства, для правильної кваліфікації злочину торгівлі людьми обов’язковою ознакою є мета експлуатації людини. Стаття 149 Кримінального кодексу України не вимагає, щоб конкретна кінцева мета – експлуатація була досягнута. Достатньо того, що злочинець усвідомлює цю мету і діє заради її досягнення.

Метою даної публікації є вдосконалення практики судового провадження у справах торгівлі людьми та поглиблення розуміння специфіки цього тяжкого злочину, що супроводжується грубим порушенням прав людини і вимагає від системи кримінального правосуддя не лише покарання винних, а й відновлення прав людини, яка постраждала.

«Ми вважаємо, що аналіз, проведений за підтримки МОМ, знайде своє місце в суддівській практиці розгляду кримінальних проваджень і здійснення правосуддя та сприятиме застосовуванню правових норм для покарання злочинців й захисту законних прав та інтересів постраждалих від торгівлі людьми», –  підкреслив д-р Вайс.

 

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості