English | Українська

МОМ та ЄС підтримують демаркацію та безпеку українсько-білоруського кордону

15 лютого 2019

Агентство ООН з питань міграції (МОМ) і Європейський Союз допоможуть Україні та Республіці Білорусь зробити спільний кордон безпечнішим за допомогою нового проекту, спрямованого на підтримку процесу демаркації, покращення інфраструктури пунктів перетину та зміцнення двостороннього співробітництва й координації між двома країнами відповідно до принципів інтегрованого управління кордонами.

Процес демаркації 1084 км українсько-білоруського кордону триває вже понад 20 років. Київ і Мінськ підписали Договір про державний кордон ще в 1997 році, і відтоді 784 км було позначено тимчасовими прикордонними знаками. Водночас близько третини кордону й досі не має жодних позначень: саме цю ділянку буде демарковано за підтримки ЄС та МОМ. Кордон пролягає через важкопрохідні болота  й ліси. Загальна довжина ділянки, що проходить через зону відчуження біля Чорнобильської АЕС, становить 120 км за офіційним визначенням Білорусі і 154 км за офіційним визначенням України.

Представництво Європейського Союзу в Білорусі, за підтримки експертів МОМ, забезпечить широкий спектр засобів для проведення демаркаційних робіт на кордоні між Білоруссю та Україною, зокрема транспортні засоби, прилади для вимірювання радіації, будівельне обладнання, прикордонні знаки та буї, а також інші необхідні інструменти й устаткування.

«Демаркація кордонів може здатися суто технічним процесом, що реалізує угоди, яких уже було досягнуто на політичному та законодавчому рівнях; однак відсутність чітко розмежованого кордону призводить до вразливості українсько-білоруського кордону і певною мірою східного кордону ЄС загалом, ― сказала Оута Хермалахті, менеджер проектів Представництва ЄС у Білорусі. ― Це створює передумови для транскордонної злочинності: контрабанди наркотиків, зброї та нелегального перевезення мігрантів».

Окрім підтримки демаркації кордону, на пункті перетину «Нова Гута» буде встановлено новий скануючий комплекс станцію для зменшення ризиків нелегального перетину кордону. «Нова Гута» (Білорусь) ― «Нові Яриловичі» (Україна) є найбільш завантаженим пунктом перетину кордону в регіоні, а також частиною загальноєвропейського транспортного коридору Гельсінкі ― Александруполіс. Інформація, отримана білоруськими митними органами через новий скануючий комплекс, передаватиметься їхнім українським колегам за допомогою електронної системи обміну попередньою інформацією («ПРІНЕКС»), впровадженої в рамках одного з попередніх проектів, реалізованих МОМ за фінансування ЄС.

ЄС та МОМ також сприятимуть розробленню спеціалізованого мобільного додатку, який дозволить людям, що перетинають державний кордон, стежити за ситуацією на кордоні й отримувати актуальну інформацію про процедури перетину.

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості