English | Українська

МОМ відновлює громадську інфраструктуру на сході України

8 травня 2018

Понад 40 тис. мешканців, що зазнали наслідків конфлікту на Донбасі, будуть користуватися дев’ятьма громадськими осередками ― бібліотеками та культурними центрами, що їх відремонтувала МОМ, Агентство ООН із питань міграції, за фінансової підтримки Уряду Японії.

За даними Міністерства соціальної політики України, приблизно 800 тис. із 1,5 млн офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб (ВПО) проживають на підконтрольній Уряду України території Донецької та Луганської областей. «Значне збільшення кількості мешканців створює додатковий тягар для соціальної інфраструктури та може призвести до напруженості серед членів громади», ― зазначив Голова Представництва МОМ в Україні д-р Томас Лотар Вайс. Задля сприяння інтеграції ВПО, спілкування та діалогу між різними групами в приймаючих громадах, МОМ, за фінансування Уряду Японії, підтримує місцеві ініціативні групи у 29 громадах Донбасу та ремонтує об’єкти соціальної інфраструктури, які широко використовуються всіма представниками громади: і ВПО, і місцевими мешканцями.

Торецьк, шахтарське місто з населенням майже 70 тис. жителів, 10% з котрих ― вимушені переселенці, є одним із населених пунктів, де працює МОМ. Місто розташоване менш ніж за десять кілометрів від лінії розмежування. У 2014, в перші місяці конфлікту, Торецьк постраждав від обстрілів. ВПО, головним чином із сусідньої Горлівки, почали прибувати до міста після липня 2014, коли Уряд України повернув контроль над містом. Місцева бібліотека одразу почала виконувати роль інформаційного центру з вільним доступом до інтернету та місця, де вимушені переселенці шукають допомоги та підтримки. Тепер, після того як МОМ здійснила ремонт, стару бібліотеку не впізнати: вона стала доступним відкритим простором для проведення заходів соціального згуртування, організованих місцевою ініціативною групою. П’ятнадцять членів ініціативної групи, серед яких і місцеві мешканці, і вимушені переселенці, протягом останніх шести місяців уже організували понад 50 майстер-класів, концертів та фестивалів просто неба.

«Нам відремонтували вестибюль на першому поверсі, конференц-зал, зали на першому та другому поверхах, санвузол, а також читальний зал», ― розповіла директорка бібліотеки Тетяна Щербакова. «Зими із сильними морозами були для нас тяжким випробуванням, та це все в минулому, адже зараз старі потріскані вікна та вхідні двері замінені. МОМ встановила резервуар для води на 300 літрів, і тепер у бібліотеці завжди буде вода, навіть в умовах частого відключення водопостачання. А на вході в нас уже є пандус, завдяки якому відвідувати бібліотеку можуть і люди з інвалідністю».

Нещодавно відбулося відкриття відремонтованих бібліотек у Торецьку та Попасній за участі Надзвичайного та Повноважного Посла Японії в Україні Шигекі Сумі та Голови Представництва МОМ в Україні д-ра Томаса Лотара Вайса.

Кульмінацією візиту посла Японії на схід України стала церемонія висадження сакур на головній площі Бахмута. «На знак солідарності з Україною, від початку конфлікту Японія надає гуманітарну та економічну допомогу громадам Донбасу. Я сподіваюся, що кожної весни, коли сакури будуть квітнути, мешканці Бахмута будуть насолоджуватися прекрасним цвітінням і згадувати про народ Японії», ― зазначив посол Сумі.

«МОМ працює на Донбасі, тому що нам не все одно, ― сказав Томас Вайс. ― Агентство ООН з питань міграції змогло надати підтримку громадам на сході України завдяки щедрому фінансуванню донорів, такому як підтримка з боку Японії, та активному залученню всіх членів громад. Незважаючи на близькість до зони конфлікту, люди тут пропонують блискучі ідеї та виявляють величезну здатність долати труднощі, і це допомагає їм примножувати результати отриманої допомоги та змінювати на краще свої рідні міста й містечка».

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості