English | Українська

На шостому році переміщення літні ВПО та жінки-переселенки залишаються у скрутному становищі — опитування МОМ

20 лютого 2020 

Сьогодні, коли гуманітарні організації шукають 158 млн доларів на допомогу двом мільйонам постраждалих від конфлікту, серед яких і 350 000 внутрішньо переміщених осіб (ВПО), останнє опитування, проведене Міжнародною організацією з міграції (МОМ), підтверджує, що значні категорії переміщеного населення в Україні продовжують перебувати в нестабільному становищі.

Частка ВПО, котрим коштів вистачає лише на харчування або ж вони вимушені заощаджувати навіть на харчуванні, за два роки (з червня 2017 по вересень 2019 року) трохи зменшилася з 47% до 41%, показують опитування МОМ. Середньомісячний дохід на одного члена домогосподарства ВПО зростає і на вересень минулого року становив 3 631 грн. Однак він усе ще значно нижчий за середній по Україні показник 5 398 грн* і відстає від фактичного прожиткового мінімуму, розрахованого Міністерством соціальної політики України на рівні 3 729 грн**.

«Переселенці, які проживають у сільській місцевості, люди похилого віку та домогосподарства, очолювані жінками, стикаються із серйозними проблемами», — зауважив Голова Представництва МОМ в Україні Ан Нгуєн. Зокрема, середньомісячний дохід для ВПО в селах становить лише 2 295 гривень. Про те, що їм доводиться обмежувати витрати навіть на їжу, аби звести кінці з кінцями, повідомляють 17% сімей ВПО, усі члени яких старші за 60 років, та стільки ж одиноких матерів-переселенок.

Починаючи з 2014 року МОМ змогла допомогти майже пів мільйона найвразливіших людей, що постраждали від конфлікту, близько половини з них — це жінки, і чверть — діти. «Дані, які ми отримуємо в наших регулярних опитуваннях, а також результати нашої роботи показують, наскільки важливим є термінове й постійне фінансування гуманітарних проектів та заходів із відновлення, мета яких — зменшити страждання та надати довгострокові рішення для населення, що потребує допомоги в Україні», — сказав Ан Нгуєн.

МОМ регулярно проводить національні опитування щодо становища ВПО в Україні з березня 2016 року. Дослідження представляє інтегровані дані, зібрані за допомогою особистих та телефонних інтерв’ю з ВПО, переселенцями, що повернулися на неконтрольовану урядом територію, ключовими інформантами та людьми, котрі перетинають лінію розмежування, а також обговорень у фокус-групах. В останньому, 15-му раунді, проведеному в липні — вересні 2019 року, загалом 2 406 респондентів було опитано особисто, а 3 970 — по телефону. Дослідження фінансується Бюро у справах населення, біженців та міграції Держдепартаменту США (PRM).

*Станом на квітень — червень 2019 року.

**Станом на жовтень 2019 року.

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості