English | Українська

Психолог із Луганська консультує інших переселенців

Надія раніше мала приватну психологічну практику в Луганську, а сьогодні займає невеличкий кабінет у державній Клініці, дружній для молоді, в центрі Запоріжжя. Коли закінчується її офіційний робочий день, вона може використовувати цей кабінет для приватних консультацій. З появою ноутбука, наданого МОМ, вона також проводить консультації за допомогою Skype. Дехто з клієнтів Наталії залишається в рідному Луганську. «Вивіска з моїми контактами досі там, вона вціліла, і люди продовжують телефонувати», – розповідає Надія. Її постійні клієнти, які протягом більше 10 років існування центру в Луганську звертались туди по допомогу, також користуються можливістю Skype-консультацій. Іноді до офісу Надії приходять і вимушені переселенці з Донбасу до Запоріжжя.

«Мої клієнти не розмовляють напряму про конфлікт, – пояснює психолог. – Вони скаржаться на порушення сну, апатію і відсутність інтересу до життя».

Надія відзначає, що через два роки після початку конфлікту і вимушеного переселення люди усе ще переживають стрес. Водночас, продовжує вона, навіть у мирний час мало хто в Україні був готовим визнати свою потребу в психологічній допомозі та звернутись із цим до професіонала. У період скрути, далеко від власного дому, коли такі основні потреби, як житло, одяг і робота у багатьох випадках не повністю задоволені, люди тим паче мало зважають на свій емоційний стан.

Але приблизно півроку тому дещо змінилось – це були наслідки посттравматичного стресу у дітей. «Проблеми з навчанням, затинання та інші проблеми, які хвилювали батьків так, що вони почали шукати психологічної допомоги для своїх дітей. Звичайно, коли такі сім’ї приходять у мій офіс, виявляється, що батьки також потребують психологічної допомоги», – каже Надія.

Надія – одна із понад 3 тис. внутрішньо переміщених осіб, які отримали грант на самозайнятість чи професійне навчання в рамках програми МОМ. Як психолог вона розуміє цінність таких проектів не лише у проведенні бізнес-тренінгів чи наданні обладнання для самозайнятості, а й тому, що вони допомагають учасникам зміцнити впевненість у своїх силах та створюють платформу для налагодження контактів. Надія бачить необхідність у психологічній допомозі для населення, яке зазнало наслідків конфлікту, і її особистий досвід свідчить, що якщо спеціаліст може встановити довіру, навіть ті, хто вагаються і є особливо вразливими, звертатимуться по допомогу.

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості