English | Українська

Що після тримання? Мігранти озвучують свої проблеми

20 березня 2015

Поміщені до пунктів закритого типу на підставі рішення суду про примусове видворення, 105 чоловіків, жінок та дітей у Волинському пункті тимчасово перебування іноземців (ПТПІ) говорять про краще майбутнє. Залежно від їхнього походження  та перспектив це майбутнє виглядає по-різному: хтось хоче повернутися додому, хтось прагне отримати статус біженця в Україні, а інші будь-що намагатимуться потрапити до ЄС. Моніторингова група дипломатів, представників українських органів державної влади та неурядових організацій відвідала Волинський ПТПІ цього місяця*.

Пункти тимчасового перебування іноземців є установами тривалого тримання, що були відремонтовані та обладнані в рамках фінансованих Європейським Союзом проектів і здобули репутацію таких, що дотримуються гуманних умов тримання та гідного поводження з мігрантами з неврегульованим статусом. Завдяки тривалій та відкритій співпраці з міжнародними організаціями, такими як МОМ, інші міжнародні партнери та правозахисники, атмосфера в установі є толерантною, а керівництво ПТПІ прагне швидко й конструктивно розглядати кожну індивідуальну скаргу.  Водночас, багато мігрантів засмучені тим фактом, що очікуючи на примусове видворення вони повинні будуть перебувати в ПТПІ аж до року. Їхні спроби оскаржити це тримання стикаються з низкою викликів, що свідчить про потребу подальшого вдосконалення правового та нормативного регулювання, що стосується неврегульованих мігрантів в Україні. Зокрема йдеться про гарантування вчасного доступу до якісної правової допомоги, послуг із перекладу, а також швидкого розгляду апеляцій. Крім того, у ПТПІ наразі перебувають 14 дітей віком від двох до 16 років. Діти шкільного віку мають доступ до освіти, але молодшим бракує розвиваючих занять та можливостей здобувати відповідний їхньому віку життєвий досвід. Представники міжнародних організацій, які брали участь у візиті, ще раз нагадали, що органи державної влади повинні шукати альтернативи триманню родин із дітьми, аби виконати міжнародні зобов’язання України.

Під час конструктивної дискусії учасники візиту разом із адміністрацією ПТПІ узгодили такі кроки на вдосконалення системи як на місцевому, так і на центральному рівні: розробка низки брошур із базовою правовою інформацією про можливості врегулювання правового статусу після виходу з ПТПІ та можливості оскаржувати затримання й видворення; спільні зусилля для підвищення кваліфікації персоналу, безпосередньо залученого до роботи з мігрантами, включно з мовними курсами та тренінгами з прав людини; уніфікація процедур, пов’язаних із видачею дозволів на тимчасове перебування на території України мігрантам, які виходять із ПТПІ, а також запровадження нормативних рамок для судового забезпечення альтернатив триманню.

* Четвертий спільний моніторинговий візит відбувся 11-13 березня 2015 і зібрав 17 учасників із різних державних установ, дипломатичних місій та неурядових організацій. Візит було організовано в рамках проекту «Пілотна ініціатива з моніторингу реадмісії в України та Пакистані», що фінансується Європейським Союзом та впроваджується МОМ.

 

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості