English | Українська

Ситуація з меншинами в Україні у центрі уваги уряду, громадянського суспільства та міжнародних організацій

4 листопада 2016

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та Міжнародна організація з міграції (МОМ) зібрали разом понад сто представників українського уряду, міжнародних організацій та громадянського суспільства на конференції, організованій у Києві 3 листопада 2016 року. Метою конференції було обговорення та аналіз того, як два з половиною роки конфлікту в Україні вплинули на толерантність та сприйняття меншин в Україні.

«Конфлікт приніс велику кількість проблем для України, до яких, як виявилося, ми не були готові», – сказала під час відкриття конференції Валерія Лутковська, Уповноважена Верховної Ради України з прав людини. «Що стосується прав меншин, нам необхідно оцінити ситуацію, що склалася, – у яких питаннях не вистачає впливу державних органів, а де нам необхідна допомога міжнародних організацій та їхня експертна підтримка».

Пабло Матеу, Представник Агентства ООН у справах біженців в Україні, зазначив, що багато осіб, які залишили свої країни походження головним чином через конфлікт або відсутність поваги до різноманіття або прав людини, продовжують стикатися з дискримінацією та ксенофобією навіть на новому місці. «На жаль, в Україні і досі більшість шукачів притулку та визнаних біженців продовжують заявляти про випадки дискримінації, цькування у школах та навіть злочинів на ґрунті ненависті», – додав він.

«Достатньо важко зрозуміти, як конфлікт та його соціально-економічні наслідки вплинули на суспільний лад в Україні, а також на готовність населення виявити солідарність з іншими людьми, прийняти їх та ставитися до них толерантно. По суті, ставлення суспільства до меншин, відображає те, наскільки воно загалом демократичне та відкрите», – додав Манфред Профазі, Голова Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні. 

Учасники конференції обговорили ситуацію з етнічними, релігійними, сексуальними меншинами в Україні, а також проблеми іноземних студентів, внутрішньо переміщених осіб та демобілізованих учасників бойових дій. В результаті обговорень за круглими столами, було розроблено рекомендації для кращої адвокації з урядом, взаємодії меншнм з широким загалом та протидії мови ворожнечі в засобах масової інформації.

Згідно з даними Ініціативи Різноманіття*, за десять місяців 2016 року в Україні було задокументовано вісім випадків нападів на основі ненависті. Жертвами цих нападів стали 13 осіб, двоє з яких загинули. Жертвами були іноземці з Гвінеї, Нігерії, Сомалі та Ізраїлю, а також громадяни України, що належали до ромської або ЛГБТІ громади.

* У відповідь на безпрецедентне зростання кількості злочинів на расовому підґрунті починаючи з грудня 2006 року, МОМ, УВКБ ООН, Міжнародна Амністія та інші зацікавлені неурядові організації у квітні 2007 року створили мережу з метою скоординованого врегулювання цієї проблеми.Ініціатива розмаїття — це платформа для співпраці на добровільній основі, яка бореться за захист людської гідності та добробут мігрантів, біженців і видимих меншин України. На сьогоднішній день вона нараховує понад 65 міжнародних, неурядових, державних та комерційних організацій, а також представників дипломатичних місій та інших зацікавлених осіб. (Більше інформації на http://diversipedia.org.ua).

(С) Фото Офісу Омбудсмена/Тетяна Бондаренко.

 

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості