English | Українська

Внутрішньо переміщені особи як рушійна сила змін: МОМ підтримує соціальне згуртування в Україні

4 червня 2018

Конфлікт на сході України триває вже п'ятий рік, продовжуючи загострювати невідкладні гуманітарні потреби, а також довгострокові проблеми постраждалих осіб. Міністерство соціальної політики зареєструвало приблизно 1,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які стикаються з численними труднощами, пов'язаними з працевлаштуванням, отриманням базових послуг, оплатою житла та комунальних послуг. У той же час, за даними регулярного моніторингу МОМ, Агентства ООН з питань міграції, соціальний аспект інтеграції ВПО набуває дедалі більшого значення: наразі 47% вимушених переселенців зазначають необхідною умовою своєї інтеграції в нову громаду перебування у цьому новому місці своїх сім’ї та друзів.

Від початку конфлікту МОМ, за фінансової підтримки Європейського Союзу та інших донорів, надає допомогу постраждалим особам шляхом підтримки самозайнятості та ініціатив із розвитку громад. «Ми прагнемо запропонувати ВПО та місцевим громадам платформу для знаходження нових друзів, обміну думками та об'єднання зусиль для загального блага», – сказав д-р Томас Лотар Вайс, Голова Представництва МОМ в Україні.

1 червня МОМ зібрала на конференції в Києві більше 150 ВПО, представників місцевих громад, громадських організацій та органів влади для обміну найкращими практиками розвитку громад та закладення фундаменту подальших спільних програм, спрямованих на створення всеохоплюючого та багатокультурного середовища. Конференція була організована за сприяння Європейського Союзу та ознаменувала завершення компоненту проекту, в рамках якого 49 громад по всій Україні змогли провести понад 5500 заходів, таких як фестивалі під відкритим небом, майстер-класи, концерти та театральні вистави, тощо, охопивши понад 46 тис. учасників.

«Проекти Євросоюзу та МОМ забезпечують чудові можливості для соціального згуртування по всій країні, ― сказав Микола Шамбір, заступник Міністра соціальної політики України. ― Людина, що почувається у своїй громаді як удома, стає рушієм величезних позитивних змін».

За словами Хельги Пендер, менеджерки проектів у Представництві ЄС в Україні, Євросоюз і надалі продовжуватиме підтримку внутрішньо переміщених осіб в Україні та громад, що їх приймають. «Наш досвід показав, що залучення людей до суспільного життя має подвійний позитивний вплив. Громадський активізм не тільки дозволяє їм збільшити свій соціальний капітал у громадах, а й допомагає впоратися з наслідками травми, адже роблячи свій внесок у позитивні зміни, люди розширюють і власний потенціал», ― сказала Хельга Пендер.

Яскравим прикладом того, як ВПО вливаються в нові громади й очолюють зміни, став Валерій Поліщук, котрий був вимушений переїхати з Криму до села Дольськ, що на Волині. МОМ надала йому сучасний бойлер для обігріву теплиці, а згодом Валерій став членом ініціативної групи в проекті МОМ із соціального згуртування. Минулої осені активіста обрали депутатом об’єднаної територіальної громади. Він брав участь в очищенні місцевого озера, а також очолює сільський комітет з питань культури й ознайомлює місцевих мешканців з традиціями Криму. «Ми не просто стали частиною цієї громади, ― каже Валерій, ― ми пустили тут коріння».

Переглянути відео про підтримані МОМ ініціативи із соціального згуртування можна тут.

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості