English | Українська

Врятовані з рабства на полях: МОМ та Уряд України спільно допомагають постраждалим від торгівлі людьми

18 жовтня 2019

Київ — Понад 80 безробітних українців спокусилися на обіцянки безкоштовного проживання та харчування, а також зарплати до 4 500 грн, утім зазнали трудової експлуатації. У Європейський день боротьби з торгівлею людьми, 18 жовтня, представники Міністерства соціальної політики, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України та Міжнародної організації з міграції розповіли подробиці нещодавно розкритої шокуючої справи на прес-конференції в Києві. МОМ допомагає Уряду надавати негайну допомогу постраждалим.

В Оксаниному* рідному селі на півдні України роботи не було. Їй потрібні були гроші на операцію на руці, тож коли друг розповів про можливість влаштуватися на роботу в одному із сільськогосподарських підприємств в Одеській області, вона вирішила скористатись пропозицією, незважаючи на поганий стан здоров'я. Оксані довелося працювати в полі та на консервному заводі. Робочий день розпочинався о 7 ранку та тривав до пізнього вечора. Умови життя були надзвичайно поганими. Харчування, яке надавав роботодавець, було недостатнім та поганої якості, тому в Оксани почалися проблеми зі шлунком.

За півроку роботи Оксана не отримала зарплати:  жінка, яка контролювала робітників, сказала, що все, що вони заробили, витрачалося на їхнє харчування. Робітники перебували під охороною цілодобово, а тих, хто намагався втекти з полів, ловили та били.

Цього місяця справа масової торгівлі людьми була розкрита Національною поліцією за сприяння Міністерства соціальної політики. Експлуатувати безробітних людей, які перебували у складних життєвих обставинах, злочинці почали 2018 року. Вербування відбувалось в Одеській та Дніпропетровській областях. Національна поліція України повідомила, що затримано двох підозрюваних у справі — чоловіка та жінку, які вербували постраждалих та контролювали їхню роботу. Затриманим загрожує від 5 до 12 років позбавлення волі. Триває робота з притягнення до кримінальної відповідальності решти злочинного угруповання.

«Міністерство соціальної політики України як Національний координатор протидії торгівлі людьми працює над тим, щоб надати постраждалим офіційний статус, оцінити їхні потреби та надати їм психосоціальну, медичну та фінансову допомогу у партнерстві з громадянським суспільством та міжнародними організаціями», — сказав Сергій Ніжинський, заступник Міністра соціальної політики України.

Цього тижня МОМ надала продукти харчування, предмети гігієни та одяг для 22 осіб, потерпілих у справі — тих, хто був завербований у Дніпропетровській області та повернувся додому за допомогою урядових органів.

«Примусова праця наразі є основною формою торгівлі людьми в Україні. Понад 90% постраждалих, яким МОМ допомогла протягом кількох останніх років, зазнали саме трудової експлуатації», — підкреслив Ан Нгуєн, в.о. Голови Представництва МОМ в Україні.

Із січня по червень 2019 року Представництво МОМ в Україні виявило та надало допомогу 600 постраждалим від торгівлі людьми. Майже 70% з них становлять чоловіки. Загалом за 19 років від початку роботи з реінтеграції постраждалих від торгівлі людьми в Україні, МОМ надала допомогу близько 16 000 осіб. МОМ також підтримує українські державні та неурядові організації у розбудові їхньої спроможності щодо підвищення обізнаності населення, надання допомоги постраждалим та притягнення до кримінальної відповідальності злочинців.

«Уряд та громадянське суспільство України зробили ряд кроків для розбудови сталої системи боротьби з торгівлею людьми. Водночас, оскільки українці часто погоджуються на неофіційну зайнятість та небезпечну міграцію, а економічна ситуація створює додаткові ризики, МОМ готова надалі підтримувати зусилля зацікавлених сторін у боротьбі з сучасним рабством та надавати негайну допомогу постраждалим», — сказав Ан Нгуєн.

* Ім'я змінено для захисту конфіденційності

 

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості