English | Українська

Вимушені переселенці пускають коріння в нових громадах

13 грудня 2018

Попри економічні виклики, внутрішньо переміщенні особи (ВПО) в Україні переважно залишаються у своїх нинішніх місцях проживання та налагоджують відносини з приймаючими громадами. Про це свідчить останній раунд Національної системи моніторингу (НМС) ― регулярного опитування, яке проводить МОМ за фінансування Євросоюзу. Результати дослідження представили 13 грудня в Києві Агентство ООН з питань міграції (МОМ) спільно з Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України й Міністерством соціальної політики України.

Близько двох третин (62%) опитаних ВПО повідомили, що перебувають у нинішньому місці проживання понад три роки. Протягом трьох останніх раундів опитування понад третина (38%) ВПО заявили, що вони навіть після закінчення конфлікту не мають намірів повертатись у свої місця проживання до переміщення. У деяких областях, зокрема в Київській, Чернігівській, Волинській та Чернівецькій, частка таких осіб становить 60% і більше. Частка ВПО, які заявили про намір повернутися додому після закінчення конфлікту, за останній рік зменшилася на 8%: із 32% у вересні 2017 ― до 24% у вересні 2018.

Інтерес ВПО до працевлаштування за кордоном залишається низьким: лише один відсоток опитаних МОМ протягом грудня 2017 ― вересня 2018 заявили, що вже знайшли роботу за кордоном і збираються виїхати з країни. Частка тих, хто має намір знайти роботу за кордоном, також залишається незмінною з кінця минулого року і становить 5%.

Рівень оцінки ВПО своєї інтегрованості в приймаючі громади був досить високим протягом кількох раундів НМС: до 80% респондентів відповіли, що вони повністю або частково інтегровані. Більше половини (54%) ВПО, опитаних в останньому раунді, заявили, що цілком довіряють місцевому населенню у своєму теперішньому місці проживання.

Вимушені переселенці продовжують залежати від державної допомоги, яка є другим найчастіше згадуваним джерелом їхніх доходів після заробітної плати. 15% опитаних ВПО заявили, що мешкають у власному житлі – ця частка зросла порівняно з 10% у вересні 2017. Більше половини опитаних (59%) ВПО продовжують орендувати квартири, будинки чи кімнати.

«Агентство ООН з питань міграції продовжує регулярно оновлювати та аналізувати комплексні дані Національної системи моніторингу. Ми також надаємо пряму допомогу ВПО та людям, які зазнали наслідків конфлікту в Україні, ― зазначає Голова Представництва МОМ в Україні д-р Томас Лотар Вайс. ― З 2014 року за підтримки донорів ми змогли допомогти близько 300 000 людей, які взяли участь у наших програмах гуманітарної допомоги, підтримки самозайнятості та мікропідприємництва, соціального згуртування. І ми продовжимо цю діяльність, адже потреби постраждалих від конфлікту в Україні залишаються значними».

МОМ проводить регулярні опитування щодо ситуації з внутрішньо переміщеними особами в Україні з березня 2016 року. У дослідженні представлені об’єднані дані опитування шляхом особистих та телефонних інтерв’ю з ВПО, ключовими інформантами, особами, які перетинають лінію розмежування, а також дані обговорення у фокус-групах. В останньому, 11-му раунді, проведеному у вересні 2018 року, 2 405 респондентів було опитано шляхом особистих інтерв’ю та 4 025 ― телефоном. У цьому звіті також було здійснено акумуляцію даних телефонних та особистих інтерв’ю, зібраних у 9–11 раундах, задля збільшення розмірів вибірки для проведення аналізу на рівні областей, а також на рівні окремих груп, наприклад, ВПО з Криму або домогосподарств ВПО із дітьми, які повернулися на непідконтрольні Уряду України території.

Довідкова інформація: Проект «Сприяння відбудові та сталому розв’язанню проблем ВПО та постраждалого від конфлікту населення в Україні» підтримує самозайнятість та мікропідприємництво ВПО та людей, постраждалих від конфлікту, посилює соціальне згуртування та розвиток громад, збирає достовірні дані щодо ситуації та потреб ВПО, а також підтримує державні установи, що займаються реєстрацією переміщених осіб.

 

 

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості