English | Українська

Вимушені переселенці та громади, що їх приймають, потребують комплексної підтримки та інноваційних рішень задля інтеграції та розвитку

Київ, 30 червня 2016

Із понад 1,7 млн. осіб, офіційно зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи (ВПО) через більш ніж два роки кризи, люди, які зазнали наслідків конфлікту, та громади, що приймають переселенців, стикаються із комплексом складних та взаємопов'язаних викликів. Притік переселенців у громади по всій країні створив додатковий тиск на місцеві бюджети та соціальну інфраструктуру. Це створює численні проблеми, які ВПО та громади, що їх приймають, повинні долати разом.

Серія досліджень із інтеграції переселенців*, нещодавно розпочата Міжнародною організацією з міграції (МОМ), свідчить, що проблеми з житлом та працевлаштуванням залишаються найбільшими бар’єрами на шляху інтеграції ВПО. Лише трохи більше половини тих, хто працював до моменту переселення, змогли знайти роботу на новому місці, і 40% опитаних ВПО свідчать, що їм доводиться економити навіть на харчуванні. Близько 70% переселенців винаймають житло і скаржаться на його високу вартість.

Конференція, спільно організована Міністерством із питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб і Міжнародною організацією з міграції за підтримки урядів Японії та Норвегії, зібрала близько двохсот переселенців та членів місцевих громад зі Сходу України, а також представників органів державної влади, міжнародної спільноти та громадянського суспільства, щоб обговорити проблеми, з якими стикаються переселенці та громади, та визначити, що потрібно для інтеграції ВПО, соціального згуртування, відновлення та розбудови миру.

«Громади, які приймають внутрішньо переміщених осіб, потребують уваги та підтримки з боку держави, адже саме вони є надійною опорою для  вимушених переселенців, – заявив Міністр із питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш. –  Якісна організація роботи на рівні громад дає відповіді на ряд ключових питань, з якими зіштовхуються ВПО, а це: забезпечення соціального захисту, забезпечення місцем проживання, надання медичної допомоги, влаштування дітей у дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Це відповідає основним принципам децентралізації влади. Спроможність громади – ключ до вирішення проблем!»

Міністр із питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш

У час, коли потреби переселенців у житлі та працевлаштуванні залишаються високими, а громади, що їх приймають, потребують підтримки із відновленням та інвестиціями у об’єкти соціальної інфраструктури, подальша підтримка необхідна з боку міжнародної спільноти та Уряду. «Переселенці та приймаючі громади потребують підтримки зараз, щоб подолати їхні проблеми. Сьогодні затребувані швидкодіючі ініціативи на місцях, які негайно досягатимуть людей. Наприклад, це може бути продовження програм мікрогрантів та доступні мікропозики», – зазначив Голова Представництва МОМ в Україні Манфред Профазі.

Заступник Міністра із питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука та Голова Представництва МОМ в Україні Манфред Профазі

Посол Норвегії в Україні Йон Елведал Фредріксен наголосив, що його країна розуміє непрості наслідки потоку переселенців із зони конфлікту для українського суспільства. «Ситуація із внутрішньо переміщеними особами в Україні – це європейська проблема, і вона потребує європейських рішень, навіть якщо зараз на світовому порядку денному перші місця займають інші міграційні проблеми», – сказав він.

«Дестабілізація в Україні впливає на всю на Європу та на весь світ. Тому Японія приділяє так багато уваги людській безпеці та відновленню в Україні», – додав Посол Японії в Україні Шігекі Сумі.

Із початку кризи МОМ, за підтримки міжнародних донорів, надала допомогу понад 100 тис. осіб, що постраждали внаслідок конфлікту. Наразі робота МОМ сфокусована на створенні можливостей доходу для ВПО та громад, що їх приймають, підтримці соціального згуртування, відновлення та розбудови миру. Ці зусилля включають бізнес-тренінги для понад 5,5 тис. переселенців та членів приймаючих громад. Гранти на обладнання та професійне навчання було надано понад 3 300 бенефіціарам. МОМ також підтримала близько 50 громад у семи регіонах України, провівши для них тренінги із розвитку та допомігши із ініціативами соціального згуртування та відновленням соціальних закладів, якими користуватимуться близько 150 тис. місцевих жителів та переселенців.

Круглі столи з електронного врядування, доступу до фінансування та мікропозик, соціального підприємництва та розвитку громад були частиною конференції

Міні-виставка виробів учасників програми МОМ із підтримки самозайнятості внутрішньо переміщених осіб та представників громад, що їх приймають

_______________________

* ГО «Український центр соціальних реформ» у співпраці з ПАТ «Інформаційно-аналітична агенція «СТАТІНФОРМКОНСАЛТИНГ» на замовлення Міжнародної організації з міграції щомісяця опитують 600 представників домогосподарств ВПО, випадково відібраних у всіх регіонах України. Таким чином, загальна вибірка перших чотирьох раундів дослідження, проведеного з лютого по травень 2016 року, є репрезентативною та становить 2 400 осіб.

За додатковою інформацією звертайтеся до Варвари Жлуктенко, Представництво МОМ в Україні, vzhluktenko@iom.int, +38 044 568 5015, +38 067 447 97 92

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості