English | Українська

За останні три місяці фінансовий стан внутрішньо переміщених українців погіршився – результати опитування

4 травня 2018

54% внутрішньо переміщених осіб (ВПО) витрачають свої кошти лише на харчування чи змушені заощаджувати навіть на цьому, ― засвідчило опитування, проведене за фінансування Європейського Союзу в березні 2018. Цей показник зріс на 10% у порівнянні з попереднім раундом опитування, проведеним у грудні 2017. Дослідження Національної системи моніторингу проводить Міжнародна організація з міграції (МОМ), Агентство ООН із питань міграції. В останньому раунді 2 420 ВПО були опитані шляхом особистих інтерв’ю, а ще 3 611 ВПО ― через телефонні інтерв’ю.

За даними опитування, поточний середньомісячний дохід на одного члена домогосподарства ВПО становить 2 239 грн, і це трохи менше від 2446 грн, зафіксованих у грудні 2017. Середньомісячний дохід залишається нижчим за фактичний прожитковий мінімум,  розрахований Міністерством соціальної політики України в березні цього року на рівні 3 215 грн. Чверть опитаних домогосподарств ВПО має середньомісячний дохід до 3 тис. грн, тоді як майже половина сімей ВПО живуть на 3–7 тис. грн на місяць.

«Конфлікт на сході України та його економічні наслідки за останні роки підірвали здатність людей долати труднощі, натомість посиливши їхню уразливість», ― підкреслив Голова Представництва МОМ в Україні д-р Томас Лотар Вайс.

Згідно з даними дослідження, наразі медичне обслуговування є недоступним для багатьох вимушених переселенців через високу вартість ліків та послуг. Частка ВПО, задоволених доступністю медичних послуг, різко знизилася з 85% у грудні 2017 до 62% у березні 2018.

Водночас ситуація із зайнятістю ВПО залишається відносно стабільною з червня 2017. Наразі працевлаштовані 48% переміщених осіб. 12% ВПО на даний час активно шукають роботу, і переважна більшість із них (78%) ― жінки. Майже 40% серед тих, хто шукає роботу, зазначили, що найбільшою проблемою є відсутність вакансій.

 «Надавши допомогу понад 220 тис. людей, що постраждали від конфлікту в Україні, МОМ прагне й надалі співпрацювати з Урядом та громадянським суспільством України, донорами, Гуманітарною групою країни та іншими міжнародними партнерами задля підвищення стійкості найуразливіших груп населення, постраждалих від конфлікту на сході країни», ― сказав Томас Вайс.

«Конфлікт на сході України продовжує викликати нові гуманітарні потреби, руйнувати місцеву інфраструктуру та негативно впливати на дохід багатьох родин. На жаль, вимушене переміщення та брак можливостей змушують багатьох переселенців повертатися в небезпечні регіони й ризикувати своїм життям», ― зазначив Голова Представництва ЄС в Україні, посол Хюґ Мінґареллі. «Євросоюз як найбільший донор продовжить робити все можливе задля поліпшення становища ВПО та покращення їхнього доступу до працевлаштування та основних послуг», ―  додав посол Мінґареллі. Він пояснив, що тисячі ВПО вже скористалися допомогою ЄС на поліпшення умов проживання, ще більше людей отримують необхідне навчання та малі гранти для власного бізнесу. Окрім грантів та гуманітарної допомоги, Європейський інвестиційний банк, банк ЄС, надає Україні позики на проекти з відбудови у п’ятьох східних регіонах.

Довідкова інформація:  Проект «Сприяння відбудові та сталому розв’язанню проблем ВПО та постраждалого від конфлікту населення в Україні» розрахований на півтора року та впроваджується із січня 2017 по липень 2018. Його метою є підтримка самозайнятості та мікропідприємництва ВПО та людей, постраждалих від конфлікту, посилення соціального згуртування та розвитку громад, збір достовірних даних щодо ситуації та потреб ВПО, а також підтримка державних установ, що займаються реєстрацією переміщених осіб. Проект фінансується Європейським Союзом та впроваджується Міжнародною організацією з міграції.

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості