English | Українська

За сприяння МОМ запущено нову систему обміну інформацією ПРІНЕКС між митними органами України та Білорусі

22 жовтня 2015 у пункті пропуску українсько-білоруського кордону «Нова Гута» (Гомельська область, Республіка Білорусь) відбулась церемонія офіційного запуску системи обміну попередньою інформацією між Україною та Республікою Білорусь (ПРІНЕКС).

Система покликана полегшити роботу митників, унеможливити підміну документів та загалом сприяти доброчесним перевізникам і постачальникам товарів. Вона була розроблена і запроваджена в рамках проекту, профінансованого Європейським Союзом і реалізованого Представництвами МОМ в Україні та Білорусі у співпраці з Міжнародним центром розвитку міграційної політики. Бенефіціарами і виконавцями проекту стали Державна фіскальна служба України і Державний митний комітет Республіки Білорусь.

Створення і запуск системи відбулися в рамках Флагманської Ініціативи Східного Партнерства ЄС із інтегрованого управління кордонами, основна мета якої – наблизити процедури перетину кордону до європейських стандартів і вимог. Крім цього, нова електронна система є складовою розвитку пан’європейського транспортного коридору «Гельсінкі – Клайпеда – Александруполіс».

В офіційному запуску системи взяв участь перший заступник Голови Державної фіскальної служби України Сергій Білан, який заявив, що запуск системи ПРІНЕКС дозволить значно скоротити строки проведення митного оформлення під час перетину українсько-білоруського кордону, підвищить ефективність застосування системи управління ризиками, скоротить кількість контрабанди, а також зменшить вплив людського фактора на кордоні.

Під час прес-конференції для українських та білоруських журналістів заступник Голови представництва МОМ в Україні Стівен Роджерс відзначив позитивний досвід співпраці між МОМ та Державною фіскальною службою України, а також високий професіоналізм та тісну координацію в роботі спеціалістів митних органів України і Білорусі під час реалізації проекту.

«Проект покликаний насамперед суттєво спростити переміщення легальних товарів і транспортних засобів через кордон та суттєво зменшити кількість митних правопорушень, сприяючи поглибленню контактів між країнами Східного партнерства і ЄС, – зазначив С.Роджерс. – Щоб оцінити вплив проекту на товарообіг, МОМ проведе якісний аналіз торгівельних потоків і контрабанди товарів за підсумками проекту і порівняє його з даними за попередні роки».

В офіційних заходах взяли участь також Голова Представництва ЄС в Республіці Білорусь Посол Андреа Вікторин, заступник Голови Державного митного комітету Республіки Білорусь Сергій Борисюк і Голова Представництва МОМ в Республіці Білорусь Зейнал Гаджиєв.

***

Загальний бюджет проекту «Сприяння у створенні електронної системи обміну попередньою інформацією між митними органами Республіки Білорусь та України (ПРІНЕКС)» становив близько 4 млн. євро, 80% з яких було витрачено на придбання сучасного цифрового обладнання і програмного забезпечення і 20% – на проведення тренінгів та професійної підготовки співробітників митних органів на місцях. Понад 40 представників митних служб України і Білорусі взяли участь в трьох навчальних візитах до країн ЄС з метою вивчення ІТ-інфраструктури і механізмів обміну митною інформацією. Було проведено п‘ять тренінгів для 110 спеціалістів митних органів з проблем аналізу ризиків, захисту документів, попереднього обміну інформацією, боротьби з контрабандою товарів. Серед придбаного обладнання – більше 300 одиниць техніки, включаючи активне мережеве обладнання, маршрутизатори і комутатори системи збереження даних, техніка для робочих місць операторів системи на пунктах пропуску. Крім цього, було створено окрему систему комплексного захисту інформації.

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості